Open States

Massachusetts Legislators

Name District Party Chamber
Dylan Fernandes Barnstable, Dukes and Nantucket Democratic House
Adam G. Hinds Berkshire, Hampshire, Franklin and Hampden Democratic Senate
Paul R. Feeney Bristol and Norfolk Democratic Senate
Julian Cyr Cape and Islands Democratic Senate
James J. Lyons, Jr. Eighteenth Essex Republican House
Rady Mom Eighteenth Middlesex Democratic House
Michael J. Moran Eighteenth Suffolk Democratic House
Joseph D. McKenna Eighteenth Worcester Republican House
Paul A. Schmid, III Eighth Bristol Democratic House
Lori A. Ehrlich Eighth Essex Democratic House
Joseph F. Wagner Eighth Hampden Democratic House
Carolyn C. Dykema Eighth Middlesex Democratic House
Louis L. Kafka Eighth Norfolk Democratic House
Angelo L. D'Emilia Eighth Plymouth Republican House
Jay D. Livingstone Eighth Suffolk Democratic House
Kevin J. Kuros Eighth Worcester Republican House
Robert M. Koczera Eleventh Bristol Democratic House
Brendan P. Crighton Eleventh Essex Democratic House
Bud Williams Eleventh Hampden Democratic House
Kay Khan Eleventh Middlesex Democratic House
Paul McMurtry Eleventh Norfolk Democratic House
Claire D. Cronin Eleventh Plymouth Democratic House
Elizabeth A. Malia Eleventh Suffolk Democratic House
Hannah Kane Eleventh Worcester Republican House
Linda Dean Campbell Fifteenth Essex Democratic House
Jay R. Kaufman Fifteenth Middlesex Democratic House
Frank I. Smizik Fifteenth Norfolk Democratic House
Jeffrey Sánchez Fifteenth Suffolk Democratic House
Mary S. Keefe Fifteenth Worcester Democratic House
Randy Hunt Fifth Barnstable Republican House
Patricia A. Haddad Fifth Bristol Democratic House
Ann-Margaret Ferrante Fifth Essex Democratic House
Aaron Vega Fifth Hampden Democratic House
David Paul Linsky Fifth Middlesex Democratic House
Jason M. Lewis Fifth Middlesex Democratic Senate
Mark J. Cusack Fifth Norfolk Democratic House
David F. DeCoste Fifth Plymouth Republican House
Evandro C. Carvalho Fifth Suffolk Democratic House
Donald R. Berthiaume, Jr. Fifth Worcester Republican House
Timothy R. Whelan First Barnstable Republican House
John Barrett First Berkshire Democratic House
F. Jay Barrows First Bristol Republican House
Michael J. Rodrigues First Bristol and Plymouth Democratic Senate
James M. Kelcourse First Essex Republican House
Kathleen O'Connor Ives First Essex Democratic Senate
Bruce E. Tarr First Essex and Middlesex Republican Senate
Stephen Kulik First Franklin Democratic House
Todd M. Smola First Hampden Republican House
Eric P. Lesser First Hampden and Hampshire Democratic Senate
Peter V. Kocot First Hampshire Democratic House
Sheila C. Harrington First Middlesex Republican House
Eileen Donoghue First Middlesex Democratic Senate
Cynthia Stone Creem First Middlesex and Norfolk Democratic Senate
Bruce J. Ayers First Norfolk Democratic House
Mathew Muratore First Plymouth Republican House
Marc R. Pacheco First Plymouth and Bristol Democratic Senate
Adrian Madaro First Suffolk Democratic House
Linda Dorcena Forry First Suffolk Democratic Senate
Joseph A. Boncore First Suffolk and Middlesex Democratic Senate
Kimberly N. Ferguson First Worcester Republican House
Harriette L. Chandler First Worcester Democratic Senate
Elizabeth A. Poirier Fourteenth Bristol Republican House
Diana DiZoglio Fourteenth Essex Democratic House
Cory Atkins Fourteenth Middlesex Democratic House
Alice Hanlon Peisch Fourteenth Norfolk Democratic House
Angelo M. Scaccia Fourteenth Suffolk Democratic House
James J. O'Day Fourteenth Worcester Democratic House
Sarah K. Peake Fourth Barnstable Democratic House
William Smitty Pignatelli Fourth Berkshire Democratic House
Steven S. Howitt Fourth Bristol Republican House
Bradford R. Hill Fourth Essex Republican House
John C. Velis Fourth Hampden Democratic House
Danielle W. Gregoire Fourth Middlesex Democratic House
Cindy F. Friedman Fourth Middlesex Democratic Senate
James M. Murphy Fourth Norfolk Democratic House
James M. Cantwell Fourth Plymouth Democratic House
Nick Collins Fourth Suffolk Democratic House
Natalie Higgins Fourth Worcester Democratic House
James T. Welch Hampden Democratic Senate
Stanley C. Rosenberg Hampshire, Franklin and Worcester Democratic Senate
Sal N. DiDomenico Middlesex and Suffolk Democratic Senate
James B. Eldridge Middlesex and Worcester Democratic Senate
James R. Miceli Nineteenth Middlesex Democratic House
Robert A. DeLeo Nineteenth Suffolk Democratic House
Christopher M. Markey Ninth Bristol Democratic House
Donald H. Wong Ninth Essex Republican House
José F. Tosado Ninth Hampden Democratic House
Thomas M. Stanley Ninth Middlesex Democratic House
Shawn Dooley Ninth Norfolk Republican House
Gerard Cassidy Ninth Plymouth Democratic House
Byron Rushing Ninth Suffolk Democratic House
David K. Muradian, Jr. Ninth Worcester Republican House
John F. Keenan Norfolk and Plymouth Democratic Senate
Michael F. Rush Norfolk and Suffolk Democratic Senate
Richard J. Ross Norfolk, Bristol and Middlesex Republican Senate
Walter F. Timilty Norfolk, Bristol and Plymouth Democratic Senate
Viriato Manuel deMacedo Plymouth and Barnstable Republican Senate
Patrick M. O'Connor Plymouth and Norfolk Republican Senate
William L. Crocker, Jr. Second Barnstable Republican House
Paul W. Mark Second Berkshire Democratic House
Mark C. Montigny Second Bristol and Plymouth Democratic Senate
Leonard Mirra Second Essex Republican House
Joan B. Lovely Second Essex Democratic Senate
Barbara A. L'Italien Second Essex and Middlesex Democratic Senate
Susannah M. Whipps Second Franklin Independent House
Brian M. Ashe Second Hampden Democratic House
Donald F. Humason Jr Second Hampden and Hampshire Republican Senate
John W. Scibak Second Hampshire Democratic House
James Arciero Second Middlesex Democratic House
Patricia D. Jehlen Second Middlesex Democratic Senate
Karen Spilka Second Middlesex and Norfolk Democratic Senate
Tackey Chan Second Norfolk Democratic House
Susan Williams Gifford Second Plymouth Republican House
Michael D. Brady Second Plymouth and Bristol Democratic Senate
Daniel J. Ryan Second Suffolk Democratic House
Sonia Chang-Diaz Second Suffolk Democratic Senate
William N. Brownsberger Second Suffolk and Middlesex Democratic Senate
Jonathan D. Zlotnik Second Worcester Democratic House
Michael O. Moore Second Worcester Democratic Senate
Frank A. Moran Seventeenth Essex Democratic House
David M. Nangle Seventeenth Middlesex Democratic House
Kevin G. Honan Seventeenth Suffolk Democratic House
Kate D. Campanale Seventeenth Worcester Republican House
Alan Silvia Seventh Bristol Democratic House
Paul Tucker Seventh Essex Democratic House
Thomas M. Petrolati Seventh Hampden Democratic House
Jack Lewis Seventh Middlesex Democratic House
William Driscoll Seventh Norfolk Democratic House
Geoff Diehl Seventh Plymouth Republican House
Chynah Tyler Seventh Suffolk Democratic House
Paul K. Frost Seventh Worcester Republican House
Juana Matias Sixteenth Essex Democratic House
Thomas A. Golden, Jr. Sixteenth Middlesex Democratic House
RoseLee Vincent Sixteenth Suffolk Democratic House
Daniel M. Donahue Sixteenth Worcester Democratic House
Carole A. Fiola Sixth Bristol Democratic House
Jerald A. Parisella Sixth Essex Democratic House
Michael J. Finn Sixth Hampden Democratic House
Chris Walsh Sixth Middlesex Democratic House
William C. Galvin Sixth Norfolk Democratic House
Josh S. Cutler Sixth Plymouth Democratic House
Russell E. Holmes Sixth Suffolk Democratic House
Peter J. Durant Sixth Worcester Republican House
William M. Straus Tenth Bristol Democratic House
Daniel Cahill Tenth Essex Democratic House
Carlos González Tenth Hampden Democratic House
John J. Lawn, Jr. Tenth Middlesex Democratic House
Jeffrey N. Roy Tenth Norfolk Democratic House
Michelle M. DuBois Tenth Plymouth Democratic House
Edward F. Coppinger Tenth Suffolk Democratic House
Brian Murray Tenth Worcester Democratic House
David T. Vieira Third Barnstable Republican House
Tricia Farley-Bouvier Third Berkshire Democratic House
Shaunna L. O'Connell Third Bristol Republican House
Andres X. Vargas Third Essex Democratic House
Nicholas A. Boldyga Third Hampden Republican House
Solomon Goldstein-Rose Third Hampshire Democratic House
Kate Hogan Third Middlesex Democratic House
Michael J. Barrett Third Middlesex Democratic Senate
Ronald Mariano Third Norfolk Democratic House
Joan Meschino Third Plymouth Democratic House
Aaron Michlewitz Third Suffolk Democratic House
Stephan Hay Third Worcester Democratic House
Antonio F. D. Cabral Thirteenth Bristol Democratic House
Theodore C. Speliotis Thirteenth Essex Democratic House
Carmine L. Gentile Thirteenth Middlesex Democratic House
Denise C. Garlick Thirteenth Norfolk Democratic House
Daniel J. Hunt Thirteenth Suffolk Democratic House
John J. Mahoney Thirteenth Worcester Democratic House
James J. Dwyer Thirtieth Middlesex Democratic House
Paul J. Donato Thirty-Fifth Middlesex Democratic House
Michael S. Day Thirty-First Middlesex Democratic House
Christine P. Barber Thirty-Fourth Middlesex Democratic House
Paul Brodeur Thirty-Second Middlesex Democratic House
Jennifer E. Benson Thirty-Seventh Middlesex Democratic House
Colleen M. Garry Thirty-Sixth Middlesex Democratic House
Steven Ultrino Thirty-Third Middlesex Democratic House
Keiko M. Orrall Twelfth Bristol Republican House
Thomas P. Walsh Twelfth Essex Democratic House
Angelo J. Puppolo, Jr. Twelfth Hampden Democratic House
Ruth B. Balser Twelfth Middlesex Democratic House
John H. Rogers Twelfth Norfolk Democratic House
Thomas J. Calter Twelfth Plymouth Democratic House
Daniel Cullinane Twelfth Suffolk Democratic House
Harold P. Naughton, Jr. Twelfth Worcester Democratic House
Bradley H. Jones, Jr. Twentieth Middlesex Republican House
Joseph W. McGonagle, Jr. Twenty-Eighth Middlesex Democratic House
Marjorie C. Decker Twenty-Fifth Middlesex Democratic House
Kenneth I. Gordon Twenty-First Middlesex Democratic House
David M. Rogers Twenty-Fourth Middlesex Democratic House
Jonathan Hecht Twenty-Ninth Middlesex Democratic House
Marc T. Lombardo Twenty-Second Middlesex Republican House
Denise Provost Twenty-Seventh Middlesex Democratic House
Mike Connolly Twenty-Sixth Middlesex Democratic House
Sean Garballey Twenty-Third Middlesex Democratic House
Dean A. Tran Worcester and Middlesex Republican Senate
Ryan C. Fattman Worcester and Norfolk Republican Senate
Anne M. Gobi Worcester, Hampden, Hampshire and Middlesex Democratic Senate
Don't know who your legislator is? Find them now!