Bill Dodd

  • California
  • Senator
  • Democrat
  • District 3

Capitol Office

State Capitol, Room 4032, Sacramento, CA 95814-4900

Phone 916-651-4003

District Office

50 D Street, Suite 300, Santa Rosa, CA 95404

Phone 707-576-2093

Serving District 3

Sponsored Bills


AB 1965

Vehicle retirement and replacement.

  • Introduced Feb 12 2016
  • In committee: Set, first hearing. Failed passage. Reconsideration granted. Jun 29 2016

AB 1577

CalFood Program: CalFood Account.

  • Introduced Jan 04 2016
  • Chaptered by Secretary of State - Chapter 400, Statutes of 2016. Sep 21 2016

ACR 131

Professions and vocations: licensing fees: equity.

  • Introduced Feb 02 2016
  • In committee: Held under submission. Aug 11 2016

SCR 52

Relative to Asian and Pacific Islander American Heritage Month.

  • Introduced Apr 30 2015
  • Chaptered by Secretary of State. Res. Chapter 60, Statutes of 2015. Jun 10 2015
View more bills

Recent Votes



Sources

Data on Open States is updated nightly from the official website of the California State Legislature.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.