Bob Onder

  • Missouri
  • Senator
  • Republican
  • District 2

Capitol Office

201 W Capitol Ave., Rm. 331A
Jefferson City, Missouri 65101

Email Bob.Onder@senate.mo.gov

Phone 573-751-1282

Fax 573-526-4766

Serving District 2

Sponsored Bills


SB 388

Establishes the "Born-Alive Abortion Survivors Protection Act"

  • Introduced Feb 14 2019
  • S First Read--SB 388-Burlison, et al Mar 27 2019

SB 345

Makes the performance or inducement of an abortion, except in a medical emergency, a criminal offense

  • Introduced Feb 05 2019
  • S First Read--SB 345-Koenig, et al Mar 13 2019

SB 5

Modifies the initiative and referendum process

  • Introduced Dec 01 2018
  • Prefiled May 17 2019

SJR 1

Modifies the initiative petition process

  • Introduced Dec 01 2018
  • Prefiled May 17 2019
View more bills

Sources

Data on Open States is automatically collected nightly from the official website of the Missouri General Assembly.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to contact us.