Brenda Stanley

  • Oklahoma
  • Senator
  • Republican
  • District 42

Capitol Office

2300 N. Lincoln Blvd., Rm. 414 Oklahoma City, OK 73105

Phone 405-521-5584

Serving District 42

Sponsored Bills


SB 405

Midwifery; clarifying appointment procedure and terms of members of Advisory Committee on Midwifery. Effective date.

  • Introduced Feb 01 2021

SB 403

Crime and punishment; modifying entity inclusions as it relates to business disruption. Effective date.

  • Introduced Feb 01 2021

SB 252

Schools; requiring public schools to offer certain computer science courses or instruction beginning in certain school year. Effective date.

  • Introduced Feb 01 2021

SB 179

Behavior analysts; modifying and deleting certain licensing requirements; updating standards; providing for limited practice of supervisees. Effective date.

  • Introduced Feb 01 2021
View more bills

Recent Votes


Apr 16, 2019

Mar 06, 2019

Stanley voted Yes

SB 65

Pass

THIRD READING

Apr 25, 2019


Sources

Data on Open States is updated nightly from the official website of the Oklahoma Legislature.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.