Dave Rader

  • Oklahoma
  • Senator
  • Republican
  • District 39

Capitol Office

2300 N. Lincoln Blvd., Room 233 Oklahoma City, OK 73105

Phone 405-521-5620

Serving District 39

Sponsored Bills


SB 870

State Auditor and Inspector; deleting certain duties of the Oklahoma Tax Commission; modifying type and frequency of required audit. Effective date.

  • Introduced Feb 01 2021

SB 752

Oklahoma Secure and Fair Enforcement for Mortgage Licensing Act; making certain charitable entities exempt under certain federal provisions. Effective date.

  • Introduced Feb 01 2021

SB 755

Horsemen's Bookkeeper; providing for certain records to be audited yearly by a certified public accounting firm; requiring certified public accounting firm to undertake surprise audits during certain times at track. Effective date. Emergency.

  • Introduced Feb 01 2021

SB 754

Horse race meetings; allowing decreased number of races per day upon certain approval; providing curtailment of races upon certain acts without penalty; naming natural disasters. Effective date. Emergency.

  • Introduced Feb 01 2021
View more bills

Recent Votes


Mar 12, 2019

Mar 05, 2019

Feb 21, 2019


Sources

Data on Open States is updated nightly from the official website of the Oklahoma Legislature.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.