David Sessions

  • Alabama
  • Senator
  • Republican
  • District 35

Capitol Office

11 South Union Street, Suite 734, Montgomery AL

Phone 334-261-0882

Serving District 35

Sponsored Bills


SB 318

Motor vehicles, driver's licenses, renewal period increased from 4 to 8 years, Sec. 32-6-1 am'd.

  • Introduced Mar 17 2022

SB 319

Agriculture and Industries, Commissioner, salary set beginning the next term of office, Sec. 2-2-5 am'd.

  • Introduced Mar 17 2022
  • Assigned Act No. 2022-377. Apr 07 2022

SB 65

Park and beach bds., organized under Ch. 22 Title 11, CA 1975, and originally organized under Ch, 18, CA 1975, dissolution and transfer to mun., alternate procedure, approval of co. and mun., Sec11-22-16 am'd.

  • Introduced Feb 02 2021
  • Assigned Act No. 2021-169. Apr 01 2021

SB 37

Public Service Commission, telecommunication services, retail services, to restore the jurisdiction of the Public Service Commission, Sec. 37-2A-4 am'd.

  • Introduced Feb 02 2021
  • Read for the first time and referred to the House of Representatives committee on Transportation, Utilities and Infrastructure Apr 20 2021
View more bills

Recent Votes



Sources

Data on Open States is updated periodically throughout the day from the official website of the Alabama Legislature.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.