David Whitaker

  • Arkansas
  • Representative
  • Democrat
  • District 85

Sponsored Bills


HB 1968

To Amend The Four (4) Congressional Districts Of Arkansas Based On The Most Recent Federal Decennial Census Data; And To Declare An Emergency.

  • Introduced Sep 28 2021
  • Died in House Committee at Sine Die Adjournment Oct 15 2021

HB 1961

To Amend Arkansas Law Concerning The Establishment Of The Four Congressional Districts.

  • Introduced Sep 15 2021
  • WITHDRAWN BY AUTHOR Sep 30 2021

SB 4

To Authorize A Publicly Owned Or Operated Childcare Facility To Implement A Face Covering Requirement; And To Declare An Emergency.

  • Introduced Aug 04 2021
  • Died in Senate Committee at Sine Die adjournment. Aug 06 2021

SB 3

To Authorize A School Board Of A Public School District Or Governing Body Of An Open-Enrollment Public Charter School To Implement A Face Covering Requirement; And To Declare An Emergency.

  • Introduced Aug 04 2021
  • Died in Senate Committee at Sine Die adjournment. Aug 06 2021
View more bills

Recent Votes



Sources

Data on Open States is updated periodically throughout the day from the official website of the Arkansas General Assembly.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.