Derrel Fincher

  • Oklahoma
  • Representative
  • Republican
  • District 11

Capitol Office

2300 N. Lincoln Blvd.
Room 329
Oklahoma City, OK 73105

Email derrel.fincher@okhouse.gov

Phone 405-557-7358

Serving District 11

Sponsored Bills


HB 3426

Public finance; enacting the Oklahoma Public Finance Policy Act of 2020; effective date.

  • Introduced Feb 03 2020
  • Second Reading referred to Rules Feb 04 2020

HB 3416

Schools; creating the Education Development Act of 2020; effective date.

  • Introduced Feb 03 2020
  • Second Reading referred to Rules Feb 04 2020

SB 1765

Home food production; renaming the Home Bakery Act of 2013; adding and modifying definitions. Effective date.

  • Introduced Feb 03 2020
  • Coauthored by Representative Fincher (principal House author) Feb 27 2020

HB 3405

Schools; modifying certain average daily membership calculation; effective date; emergency.

  • Introduced Feb 03 2020
  • Second Reading referred to Common Education Feb 04 2020
View more bills

Recent Votes


Mar 12, 2019

Mar 07, 2019

Mar 11, 2019


Sources

Data on Open States is updated nightly from the official website of the Oklahoma Legislature.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.