J. Rogers Pope

  • Former Louisiana Legislator

District Office

P.O. Box 555
Denham Springs, LA 70727

Email poper@legis.la.gov

Phone 225-667-3588

P.O. Box 555
Denham Springs, LA 70727

Email poper@legis.la.gov

Phone 225-667-3588

Fax 225-667-3590

Sponsored Bills


SR 49

COMMENDATIONS: Commends Dawn Harris Jeffries on her Doctor of Philosophy presentation addressing "Social mobility for girls born into poverty: How do African-American women born into poverty achieve middle class status?"

  • Introduced Jun 30 2020

SR 52

CHILDREN/FAMILY SERVICES DEPT: Requests the Department of Children and Family Services to report to the legislature on the impact and success of the department's guidelines on care setting decision making for children under age six.

  • Introduced Jun 30 2020

SR 25

COMMENDATIONS: Commends Dr. Nick J. Bruno, president of the University of Louisiana Monroe, on his retirement.

  • Introduced Jun 23 2020
  • Enrolled. Signed by the President of the Senate and sent to the Secretary of State by the Secretary of the Senate on 7/1/2020. Jun 30 2020

SR 23

COMMENDATIONS: Commends Taylor Lesniewski on the mature instincts exhibited when she placed a call to 911 and saved the lives of her mother and baby sister.

  • Introduced Jun 23 2020
  • Enrolled. Signed by the President of the Senate and sent to the Secretary of State by the Secretary of the Senate on 7/1/2020. Jun 30 2020
View more bills

Recent Votes


Jun 30, 2020


Sources

Data on Open States is updated nightly from the official website of the Louisiana Legislature.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.