Jane Nelson

  • Texas
  • Senator
  • Republican
  • District 12

Capitol Office

P.O. Box 12068 Capitol Station Austin, TX 78711

Phone 512-463-0112

Serving District 12

Sponsored Bills


SR 112

Recognizing those who contributed to distribution of COVID-19 vaccine at the Texas Motor Speedway.

  • Introduced Mar 03 2021

SB 19

Relating to prohibited contracts with companies that discriminate against the firearm or ammunition industries.

  • Introduced Mar 03 2021

SB 25

Relating to the right of certain facility residents to designate an essential caregiver for in-person visitation.

  • Introduced Mar 03 2021

SB 26

Relating to prohibited suspension of laws protecting religious freedom and prohibited closure of places of worship.

  • Introduced Mar 01 2021
  • Referred to State Affairs Mar 03 2021
View more bills

Recent Votes


Apr 03, 2019

Nelson voted Yes

SB 621

Pass

passage

May 22, 2019

Nelson voted Yes

HB 1634

Pass

passage

May 06, 2019

Nelson voted No

HB 3

Fail

other


Sources

Data on Open States is updated nightly from the official website of the Texas Legislature.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.