Jason Rapert

  • Arkansas
  • Senator
  • Republican
  • District 35

Sponsored Bills


HB 1957

Concerning The Enforcement Of Federal Firearm Bans Within The State Of Arkansas; And Concerning State Constitutional Rights.

  • Introduced Apr 27 2021
  • Notification that HB1957 is now Act 1012 Apr 29 2021

SMR 6

To Remember Paul Greenberg And His Contributions To The State Of Arkansas.

  • Introduced Apr 21 2021
  • Read the third time and adopted. Apr 26 2021

SR 26

Requesting That Senator Rapert Be Authorized To Pursue The Consideration Of Sjr 14 As A Third Proposed Constitutional Amendment.

  • Introduced Apr 21 2021
  • Read the third time and adopted. Apr 21 2021

HB 1915

Requiring The Establishment Or Utilization Of A Subcommittee Of The Legislative Council To Provide Advice And To Study Information Related To The Arkansas Casino Gaming Amendment Of 2018.

  • Introduced Apr 12 2021
  • REPORTED CORRECTLY ENGROSSED Apr 19 2021
View more bills

Recent Votes



Sources

Data on Open States is updated nightly from the official website of the Arkansas General Assembly.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.