Jerry Hertaus

  • Minnesota
  • Representative
  • Republican
  • District 33A

Capitol Office

389 State Office Building
St. Paul, MN 55155

Phone 651-296-9188

Serving District 33A

Sponsored Bills


HF 295

Sales tax on purchases by political subdivisions eliminated.

  • Introduced Feb 04 2013
  • Author added Dettmer Apr 04 2013

HF 2630

School nutrition policy provided, and money appropriated.

  • Introduced Mar 03 2014
  • Author added Pugh Mar 10 2014

HF 1730

Start Seeing Motorcycles special license plates established, and money appropriated.

  • Introduced Apr 08 2013
  • Author added Nornes Apr 10 2013

HF 2576

Criminal record expungement governing provisions modified, business screening services required to delete expunged records, and eviction record expungement allowed in some cases.

  • Introduced Mar 03 2014
  • Effective date Sec. 1-2, 4-5, 15 08/01/14; Sec. 3, 6-8, 10-14 01/01/15; Sec. 9 05/15/14 Aug 01 2014
View more bills

Recent Votes


May 13, 2020

Hertaus voted Yes

SF 3298

Pass

Passage

Hertaus voted Yes

HF 4599

Pass

Passage


Sources

Data on Open States is updated periodically throughout the day from the official website of the Minnesota Legislature.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.