Email notifications are now in beta! Learn more and sign up today!
Open States depends upon donations to keep our servers running. If you find Open States useful please consider becoming a patron or making a one-time donation today.

Jerry Stogsdill

  • Kansas
  • Representative
  • Democrat
  • District 21

Capitol Office

Room 452-S
Kansas State Capitol Building
300 SW 10th St.
Topeka, KS 66612

Email Jerry.Stogsdill@house.ks.gov

Phone 785-296-7692

Serving District 21

Sponsored Bills


HR 6041

Recognizing Kansas' celebration of the 100th anniversary of the ratification of the 19th Amendment to the Constitution of the United States of America.

  • Introduced Mar 18 2020
  • Enrolled on Thursday, March 19, 2020 Mar 19 2020

HR 6039

Recognizing the Kansas Small Business Development Center's 2020 Business of the Year.

  • Introduced Mar 05 2020
  • Enrolled on Friday, March 13, 2020 Mar 13 2020

HB 2636

Prohibiting the possession of large capacity ammunition magazines and the carrying of handguns with large capacity ammunition magazines.

  • Introduced Feb 12 2020
  • Referred to Committee on Federal and State Affairs Feb 13 2020

HCR 5022

Recognizing global climate crisis

  • Introduced Feb 12 2020
  • Referred to Committee on Federal and State Affairs Feb 13 2020
View more bills

Recent Votes


Feb 20, 2019

Stogsdill voted Yes

Final Action - Passed;

Feb 26, 2020

Stogsdill voted Yes

Emergency Final Action - Passed;

Feb 27, 2019

Stogsdill voted Yes

Emergency Final Action - Passed;


Sources

Data on Open States is updated nightly from the official website of the Kansas State Legislature.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.