Jimmy Hickey, Jr

  • Arkansas
  • Senator
  • Republican
  • District 11

Sponsored Bills


HB 1957

Concerning The Enforcement Of Federal Firearm Bans Within The State Of Arkansas; And Concerning State Constitutional Rights.

  • Introduced Apr 27 2021
  • Notification that HB1957 is now Act 1012 Apr 29 2021

SMR 6

To Remember Paul Greenberg And His Contributions To The State Of Arkansas.

  • Introduced Apr 21 2021
  • Read the third time and adopted. Apr 26 2021

SCR 13

To Amend The Joint Rules Of The House Of Representatives And The Senate Of The Ninety-Third General Assembly.

  • Introduced Apr 15 2021
  • Read the third time and failed to concur in Apr 22 2021

SB 693

To Transfer The Duties Of The State And Public School Life And Health Insurance Board To The State Board Of Finance; And To Declare An Emergency.

  • Introduced Apr 15 2021
  • Notification that SB693 is now Act 1004 Apr 29 2021
View more bills

Recent Votes



Sources

Data on Open States is updated nightly from the official website of the Arkansas General Assembly.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.