J.J. Dossett

  • Oklahoma
  • Senator
  • Democrat
  • District 34

Capitol Office

2300 N. Lincoln Blvd., Rm. 515.1
Oklahoma City, OK 73105

Phone 405-521-5566

Serving District 34

Sponsored Bills


HB 3717

Soldiers and sailors; payment of funeral costs for National Guard on active duty; effective date.

  • Introduced Feb 03 2020
  • Second Reading referred to Veterans and Military Affairs Committee then to Appropriations Committee Mar 16 2020

SB 1676

Oklahoma Uniform Building Code Commission; adding certain members. Effective date. Emergency.

  • Introduced Feb 03 2020
  • Failed in Committee - Business and Commerce Feb 20 2020

HB 2948

Motor vehicles; pedestrians soliciting rides or business; allowing for soliciting under certain conditions; effective date.

  • Introduced Feb 03 2020
  • Second Reading referred to Public Safety Apr 06 2020

SB 1765

Home food production; renaming the Home Bakery Act of 2013; adding and modifying definitions. Effective date.

  • Introduced Feb 03 2020
  • Coauthored by Representative Fincher (principal House author) Feb 27 2020
View more bills

Recent Votes


Mar 05, 2019

Dossett voted Other

SB 679

Pass

THIRD READING

May 21, 2019

Apr 25, 2019


Sources

Data on Open States is updated nightly from the official website of the Oklahoma Legislature.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.