Joe McDonald

  • Minnesota
  • Representative
  • Republican
  • District 29A

Capitol Office

241 State Office Building
St. Paul, MN 55155

Phone 651-296-4336

Serving District 29A

Sponsored Bills


HF 2927

Abortion prohibited at or after 20 weeks postfertilization age unless exceptions apply, civil and criminal penalties provided, and money appropriated.

  • Introduced Mar 10 2014
  • Author added Fabian Mar 24 2014

HF 1764

Minnesota Vikings football stadium bond sales halted, and revenue certification required.

  • Introduced Apr 11 2013
  • Author added Lohmer Apr 16 2013

HF 3035

MinnesotaCare enrollees dental services and medical assistance provision; single administrator established.

  • Introduced Mar 13 2014
  • Author added Laine Mar 19 2014

HF 1997

Obscenity law exemptions removed for public schools and postsecondary institutions.

  • Introduced Feb 25 2014
  • Author added Nornes Mar 06 2014
View more bills

Recent Votes


May 13, 2020

McDonald voted Yes

SF 2466

Pass

Passage

McDonald voted Yes

SF 3298

Pass

Passage


Sources

Data on Open States is updated periodically throughout the day from the official website of the Minnesota Legislature.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.