John Pfeiffer

  • Oklahoma
  • Representative
  • Republican
  • District 38

Capitol Office

2300 N. Lincoln Blvd.
Room
456.1
Oklahoma City, OK 73105

Phone 405-557-7332

Serving District 38

Sponsored Bills


HB 3201

Agriculture; creating the Agriculture Reform Act of 2020; effective date.

  • Introduced Feb 03 2020
  • Second Reading referred to Rules Feb 04 2020

HB 3199

Insurance; SoonerCare Coverage Act; effective date.

  • Introduced Feb 03 2020
  • Second Reading referred to Rules Feb 04 2020

HB 3209

Professions and occupations; creating the Professions and Occupations Modernization Act; effective date.

  • Introduced Feb 03 2020
  • Second Reading referred to Rules Feb 04 2020

SB 1459

Immigration and customs laws; Attorney General enforcement of federal imigration and customs laws; requiring Attorney General to make certain determination upon request. Effective date.

  • Introduced Feb 03 2020
  • Second Reading, direct to Calendar May 06 2020
View more bills

Recent Votes


Mar 06, 2019

Pfeiffer voted Yes

HB 1404

Pass

THIRD READING

Mar 13, 2019

Pfeiffer voted Yes

HB 2423

Pass

THIRD READING

Mar 04, 2019

Pfeiffer voted Yes

HB 1392

Pass

THIRD READING


Sources

Data on Open States is updated nightly from the official website of the Oklahoma Legislature.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.