Johnny Tadlock

  • Oklahoma
  • Representative
  • Republican
  • District 1

Capitol Office

2300 N. Lincoln Blvd.
Room 409
Oklahoma City, OK 73105

Email johnny.tadlock@okhouse.gov

Phone 405-557-7363

Serving District 1

Sponsored Bills


SB 1565

Law enforcement; amending definition; prohibiting certain agency rule from preventing peace officer enforcement of certain laws. Effective date.

  • Introduced Feb 03 2020
  • Withdrawn from Public Safety, Direct to Calendar Apr 06 2020

SB 1845

Emergency telephone services; modifying powers and duties of the Oklahoma 9-1-1 Management Authority. Effective date.

  • Introduced Feb 03 2020
  • Second Reading, direct to Calendar May 06 2020

HB 2883

Game and fish; expanding exemption for annual fishing license; effective date.

  • Introduced Feb 03 2020
  • Second Reading referred to Agriculture and Wildlife Mar 16 2020

HB 2884

State government; exempting certain individuals from state park entrance fees; effective date.

  • Introduced Feb 03 2020
  • Recommendation to the full committee; Do Pass, amended by committee substitute Appropriations and Budget Natural Resources and Regulatory Services Subcommittee Feb 17 2020
View more bills

Recent Votes


Feb 25, 2019

Feb 14, 2019

Mar 13, 2019


Sources

Data on Open States is updated nightly from the official website of the Oklahoma Legislature.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.