Jonathan Dismang

  • Arkansas
  • Senator
  • Republican
  • District 28

Sponsored Bills


HB 1957

Concerning The Enforcement Of Federal Firearm Bans Within The State Of Arkansas; And Concerning State Constitutional Rights.

  • Introduced Apr 27 2021
  • Notification that HB1957 is now Act 1012 Apr 29 2021

SMR 6

To Remember Paul Greenberg And His Contributions To The State Of Arkansas.

  • Introduced Apr 21 2021
  • Read the third time and adopted. Apr 26 2021

SB 680

To Create A Tax Credit For Eligible Contributions Made To A Sponsor-Granting Organization Under The Philanthropic Investment In Arkansas Kids Program.

  • Introduced Apr 12 2021
  • Notification that SB680 is now Act 904 Apr 26 2021

HB 1912

To Provide A Reduced Sales And Use Tax Rate For Certain Used Motor Vehicles, Trailers, And Semitrailers.

  • Introduced Apr 12 2021
  • Notification that HB1912 is now Act 1013 Apr 29 2021
View more bills

Recent Votes


Apr 27, 2021

Apr 27, 2021

Apr 27, 2021


Sources

Data on Open States is updated nightly from the official website of the Arkansas General Assembly.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.