Justin H. Woodson

  • Hawaii
  • Representative
  • Democrat
  • District 9

Capitol Office

Hawaii State Capitol, Room 405

Email repwoodson@Capitol.hawaii.gov

Phone 808-586-6210

Fax 808-586-6211

Serving District 9

Sponsored Bills


HB 2739

Relating To The Ka Iwi Coast.

  • Introduced Jan 23 2020
  • The committee(s) on WTL recommend(s) that the measure be PASSED, WITH AMENDMENTS. The votes in WTL were as follows: 3 Aye(s): Senator(s) K. Kahele, Riviere, Fevella; Aye(s) with reservations: none ; 0 No(es): none; and 2 Excused: Senator(s) Keith-Agaran, Nishihara. Mar 13 2020

HB 1230

Relating To Pickup Trucks.

  • Introduced Jan 23 2019
  • Carried over to 2020 Regular Session. Dec 01 2019

HB 647

Relating To Digital Content Blocking Capabilities.

  • Introduced Jan 18 2019
  • Carried over to 2020 Regular Session. Dec 01 2019

HB 724

Relating To Education.

  • Introduced Jan 22 2019
  • Carried over to 2020 Regular Session. Dec 01 2019
View more bills

Recent Votes


Feb 08, 2019

Woodson voted Yes

The committees on TRN recommend that the measure be PASSED, WITH AMENDMENTS.

Mar 22, 2019

Woodson voted Yes

HR 93

Pass

The committees on TRN recommend that the measure be PASSED, UNAMENDED.

Apr 25, 2019

Woodson voted Yes

The Conference Committee recommends that the measure be Passed, with Amendments.


Sources

Data on Open States is updated nightly from the official website of the Hawaii State Legislature.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.