K. Joseph Shekarchi

  • Rhode Island
  • Representative
  • Democrat
  • District 23

District Office

State House, Room 323 Providence, RI 02903

Phone 401-222-2466

Serving District 23

Sponsored Bills


HR 6491

House Resolution Thanking Rhode Island'S Cooling Centers For Caring For And Protecting The State'S Most Vulnerable Residents

  • Introduced Jul 01 2021

HR 6490

House Resolution Expressing Deepest Condolences On The Passing Of Barbara A. Hackey

  • Introduced Jul 01 2021

HR 6492

House Resolution Honoring And Thanking Captain Antiliano De Jesus Estrella For His Devoted Service To The People Of The City Of Providence And The State Of Rhode Island

  • Introduced Jul 01 2021

HR 6493

House Resolution Congratulating Ms. Joan Marie Collins On Her Retirement From The Rhode Island State Police After More Than Twenty-Nine Years Of Meritorious Service To The State Of Rhode Island

  • Introduced Jul 01 2021
View more bills

Recent Votes


Mar 10, 2020

Shekarchi voted Yes

HB 7888

Pass

PASSAGE

Jan 22, 2020

Shekarchi voted Yes

HB 7244

Pass

PASSAGE

Feb 12, 2020

Shekarchi voted Yes

HB 7315

Pass

PASSAGE


Sources

Data on Open States is updated periodically throughout the day from the official website of the Rhode Island General Assembly.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.