K. L. Brown

  • Alabama
  • Representative
  • Republican
  • District 40

Capitol Office

Suite 423
11 S. Union Street
Montgomery, AL 36130

Phone 334-261-0496

Serving District 40

Sponsored Bills


HR 208

Miles, Jesse Whitfield, Sr., death mourned

  • Introduced Apr 15 2021

HB 611

Motor vehicles, distracted driving, use of cell phone while operating a motor vehicle prohibited, exceptions, Secs. 32-5A-353 to 32-5A-358, inclusive, added; Sec. 32-5A-350 repealed; Secs. 32-5A-351, 32-5A-352, am'd and renumbered, 32-10-8 am'd.

  • Introduced Apr 08 2021
  • Indefinitely Postponed May 06 2021

HJR 130

Killingsworth, Don C., commended

  • Introduced Mar 16 2021
  • Received in Senate and referred to the Senate committee on Rules Mar 30 2021

HJR 118

Killingsworth, Don C., commended

  • Introduced Mar 11 2021
  • Forwarded to Governor at 3:30 p.m. on March 30, 2021. Mar 30 2021
View more bills

Recent Votes



Sources

Data on Open States is updated periodically throughout the day from the official website of the Alabama Legislature.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.