Lonnie Paxton

  • Oklahoma
  • Senator
  • Republican
  • District 23

Capitol Office

2300 N. Lincoln Blvd., Rm. 232 Oklahoma City, OK 73105

Phone 405-521-5537

Serving District 23

Sponsored Bills


SB 644

Firearms; authorizing municipalities to allow for the carry of firearms by officials or employees for personal protection; exemption from liability; prohibited locations. Effective date.

  • Introduced Feb 01 2021
  • CCR read May 26 2021

SB 959

Vacancies in office; modifying procedures for filling certain vacancies. Effective date. Emergency.

  • Introduced Feb 01 2021
  • Approved by Governor 05/28/2021 May 28 2021

SB 336

Corrections; creating earned discharge credits for probation and parole supervision. Effective date.

  • Introduced Feb 01 2021
  • Second Reading referred to Public Safety Committee then to Appropriations Committee Feb 02 2021

SB 1009

Firefighter retirement; modifying makeup of Board; authorizing appointment of certain persons.

  • Introduced Feb 01 2021
  • Reported Do Pass as amended Retirement and Insurance committee; CR filed Feb 22 2021
View more bills

Recent Votes


Mar 12, 2019

Mar 05, 2019

Feb 21, 2019


Sources

Data on Open States is updated periodically throughout the day from the official website of the Oklahoma Legislature.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.