Marcia Ranglin-Vassell

  • Rhode Island
  • Representative
  • Democrat
  • District 5

Sponsored Bills


HR 6473

House Resolution Honoring Reverend Doctor Carl H. Balark, Jr., And His Wife, Sister Ella J. Balark, On The Joyous Celebration Of Their 29Th Anniversary As Pastor And First Lady Of Ebenezer Baptist Church

  • Introduced Jun 25 2021

HB 6464

AN ACT RELATING TO PROPERTY -- RESIDENTIAL LANDLORD AND TENANT ACT (Provides for the sealing and unsealing of court files in residential eviction proceedings and provides that any eviction for nonpayment of rent, in which the rent arrearage is paid through a rent relief program, shall remain sealed permanently.)

  • Introduced Jun 24 2021
  • 06/29/2021 Committee recommended measure be held for further study Jun 29 2021

HR 6450

House Resolution Proclaiming June To Be Caribbean American Heritage Month In The State Of Rhode Island And Celebrating The Immense Contributions Caribbean Americans Have Made To The United States

  • Introduced Jun 22 2021

HB 6432

AN ACT RELATING TO FISH AND WILDLIFE - COMMERCIAL FISHERIES (Permits the dockside sale of allowable live lobsters, crabs and live whelk upon issuance of a direct sale dealer license by the department of environmental management to a commercial fishing license holder.)

  • Introduced Jun 16 2021
  • 07/06/2021 Signed by Governor Jul 06 2021
View more bills

Recent Votes


Jul 01, 2021

Ranglin-Vassell voted Yes

HB 6467

Pass

PASSAGE OF AMENDMENT

Ranglin-Vassell voted Yes

HB 6313

Pass

PASSAGE

Ranglin-Vassell voted Yes

SR 977

Pass

IN CONCURRENCE


Sources

Data on Open States is updated periodically throughout the day from the official website of the Rhode Island General Assembly.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.