Mark Johnson

  • Arkansas
  • Senator
  • Republican
  • District 15

Sponsored Bills


SR 32

To Recognize Julia Gaffney For Earning Two (2) Bronze Medals In Swimming At The Tokyo 2020 Paralympic Games.

  • Introduced Sep 29 2021
  • Died on Senate Calendar at Sine Die adjournment. Oct 15 2021

SB 729

An Act To Change The Four (4) Congressional Districts As A Result Of The Most Recent Federal Decennial Census Data; And To Declare An Emergency.

  • Introduced Sep 27 2021
  • Died in Senate Committee at Sine Die adjournment. Oct 15 2021

SB 720

To Amend The Four Congressional Districts Of Arkansas.

  • Introduced Sep 13 2021
  • Died in Senate Committee at Sine Die adjournment. Oct 15 2021

HB 1958

To Establish A Right Of Privacy Concerning Coronavirus 2019 (Covid-19) Vaccination Status; To Establish A Grant Program With Distribution From Covid-19 Relief Funds; And To Declare An Emergency.

  • Introduced Aug 05 2021
  • Died in House at Sine Die Adjournment Oct 15 2021
View more bills

Sources

Data on Open States is updated periodically throughout the day from the official website of the Arkansas General Assembly.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.