Mark Lawson

  • Oklahoma
  • Representative
  • Republican
  • District 30

Capitol Office

2300 N. Lincoln Blvd.
Room 244A
Oklahoma City, OK 73105

Email mark.lawson@okhouse.gov

Phone 405-557-7414

Serving District 30

Sponsored Bills


HB 3216

Children; Office of Juvenile System Oversight; monitoring; inspections; effective date.

  • Introduced Feb 03 2020
  • Second Reading referred to Judiciary Mar 16 2020

HB 3215

Children; youthful offenders; competency; allowing for competency to be raised in youthful offender proceedings; effective date.

  • Introduced Feb 03 2020
  • Second Reading referred to Judiciary Mar 16 2020

HB 3217

Mental health; voluntary and involuntary protective services; effective date.

  • Introduced Feb 03 2020
  • Title stricken Feb 26 2020

SB 1686

Adoption proceedings; removing requirement for annual report of certain information by the Administrative Office of the Courts. Effective date.

  • Introduced Feb 03 2020
  • Withdrawn from Judiciary, Direct to Calendar Apr 06 2020
View more bills

Recent Votes


Feb 13, 2019

Lawson voted Other

HB 2597

Pass

TABLE

Mar 07, 2019


Sources

Data on Open States is updated nightly from the official website of the Oklahoma Legislature.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.