Mark McBride

  • Oklahoma
  • Representative
  • Republican
  • District 53

Capitol Office

2300 N. Lincoln Blvd.
Room 433B
Oklahoma City, OK 73105

Phone 405-557-7346

Serving District 53

Sponsored Bills


HB 3969

Professions and occupations; Oklahoma Secure and Fair Enforcement for Mortgage Licensing Act; making certain charitable entities exempt; effective date.

  • Introduced Feb 03 2020
  • Second Reading referred to Business, Commerce and Tourism Apr 06 2020

HB 3970

Renewable gas energy; making certain declaration; requiring the Corporation Commission to issue a report and recommendations to the Legislature by a certain date; effective date.

  • Introduced Feb 03 2020
  • Second Reading referred to Energy Apr 06 2020

HB 3977

Environment and natural resources; creating the Environment and Natural Resources Act of 2020; effective date.

  • Introduced Feb 03 2020
  • Second Reading referred to Rules Feb 04 2020

SB 1580

Motor vehicles; providing exception to certain lamp restrictions. Effective date.

  • Introduced Feb 03 2020
  • Withdrawn from Public Safety, Direct to Calendar Apr 06 2020
View more bills

Recent Votes


Mar 06, 2019

Mar 13, 2019

McBride voted Other

HB 2423

Pass

THIRD READING

Mar 04, 2019


Sources

Data on Open States is updated nightly from the official website of the Oklahoma Legislature.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.