Mark Vancuren

  • Oklahoma
  • Representative
  • Republican
  • District 74

Capitol Office

2300 N. Lincoln Blvd.
Room 328A
Oklahoma City, OK 73105

Email mark.vancuren@okhouse.gov

Phone 405-557-7377

Serving District 74

Sponsored Bills


HB 3942

Schools; authorizing dropout prevention and credit recovery education programs; requirements; funding reports; effective date; emergency.

  • Introduced Feb 03 2020
  • Second Reading referred to Education Committee then to Appropriations Committee Apr 06 2020

HB 3706

Landlord and tenant; delinquent rent; providing for late charges within certain percentage of monthly rent not be a penalty; effective date.

  • Introduced Feb 03 2020
  • Second Reading referred to Judiciary Apr 06 2020

HB 3908

Schools; modifying curriculum required for graduation with a standard diploma; effective date; emergency.

  • Introduced Feb 03 2020
  • Coauthored by Representative(s) Fetgatter Feb 27 2020

SB 1481

Memorial highways; designating the OHP Captain Larry Jackson Memorial Highway. Effective date.

  • Introduced Feb 03 2020
  • Coauthored by Representative Vancuren (principal House author) Mar 05 2020
View more bills

Recent Votes


Mar 07, 2019

Vancuren voted Yes

HB 1014

Pass

THIRD READING

Apr 01, 2019

Vancuren voted Yes

SB 4

Pass

THIRD READING

Feb 19, 2019

Vancuren voted Yes

HB 2119

Pass

THIRD READING


Sources

Data on Open States is updated nightly from the official website of the Oklahoma Legislature.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.