Mathew Pitsch

  • Arkansas
  • Senator
  • Republican
  • District 8

Sponsored Bills


HB 1957

Concerning The Enforcement Of Federal Firearm Bans Within The State Of Arkansas; And Concerning State Constitutional Rights.

  • Introduced Apr 27 2021
  • Notification that HB1957 is now Act 1012 Apr 29 2021

SMR 6

To Remember Paul Greenberg And His Contributions To The State Of Arkansas.

  • Introduced Apr 21 2021
  • Read the third time and adopted. Apr 26 2021

SR 25

To Commend Miss Darynne Dahlem On Her Selection As Miss Arkansas 2019 And 2020.

  • Introduced Apr 20 2021
  • Read the third time and adopted. Apr 22 2021

SMR 4

To Remember Senator Jim Argue And To Recognize His Contributions To The State Of Arkansas And His Local Community.

  • Introduced Apr 08 2021
  • Read the third time and adopted. Apr 13 2021
View more bills

Recent Votes


Apr 27, 2021

Apr 27, 2021

Apr 27, 2021


Sources

Data on Open States is updated nightly from the official website of the Arkansas General Assembly.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.