Matt Fridy

  • Alabama
  • Representative
  • Republican
  • District 73

Capitol Office

Suite 403-E
11 S. Union Street
Montgomery, AL 36130

Email mdfridy@gmail.com

Phone 334-261-0469

Serving District 73

Sponsored Bills


HB 423

Evidence, unsworn declarations, allowed when given under penalty of perjury, with exceptions, Secs. 12-21-80 to 12-21-87, inclusive, repealed

  • Introduced Mar 10 2020

HB 245

Marriage, members of churches allowed to participate in traditional marriage ceremonies, Sec. 30-1-9.1 am'd.

  • Introduced Feb 13 2020
  • Read for the second time and placed on the calendar 1 amendment Feb 27 2020

HB 246

Secretary of State, authorized to provide digital copies of all bills, resolutions, and memorials electronically to the Legislature, eliminate binding requirements, Sec. 36-14-1 am'd.

  • Introduced Feb 13 2020
  • Read for the second time and placed on the calendar Mar 12 2020

HB 192

Term limits, members of the Alabama Legislature, election to limited to four full terms, const. amend.

  • Introduced Mar 19 2019
View more bills

Recent Votes


Mar 12, 2020

Fridy voted Yes

HB 25

Pass

Motion to Read a Third Time and Pass adopted Roll Call 322

Mar 03, 2020

Fridy voted Yes

Motion to Adopt adopted Roll Call 181

Fridy voted Yes

Motion to Read a Third Time and Pass adopted Roll Call 182


Sources

Data on Open States is updated nightly from the official website of the Alabama Legislature.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.