Matthew S. LoPresti

  • Hawaii
  • Representative
  • Democrat
  • District 41

Capitol Office

Hawaii State Capitol, Room 333

Phone 808-586-6080 Fax 808-586-6081

Serving District 41

Sponsored Bills


HR 137

Supporting And Adopting The Goals Set Forth In The Digital Equity Declaration For Hawaii Adopted By The Broadband Hui.

  • Introduced Mar 12 2021
  • Resolution adopted in final form. Mar 31 2021

HR 147

Requesting The Department Of Education To Provide Free Menstrual Products To Students On All Hawaii Public School Campuses.

  • Introduced Mar 12 2021
  • Resolution adopted in final form. Mar 31 2021

HR 130

Condemning All Forms Of Anti-Asian Sentiment As Related To Covid-19 And Urging Greater Investment In Federal, State, And Local Resources To Develop And Support Communitywide Solutions.

  • Introduced Mar 12 2021
  • Resolution adopted in final form. Mar 24 2021

HR 146

Urging The Governor To Use Federal Coronavirus Aid, Relief, And Economic Security Act Funds Or Other Suitable Federal Covid-19 Relief Funds To Employ Eighty-Nine-Day Hires For The Department Of Labor And Industrial Relations To Expedite The Processing Of Unemployment Claims.

  • Introduced Mar 12 2021
  • Referred to LAT, FIN, referral sheet 25 Mar 15 2021
View more bills

Recent Votes



Sources

Data on Open States is updated periodically throughout the day from the official website of the Hawaii State Legislature.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.