Michael J. McCaffrey

  • Rhode Island
  • Senator
  • Republican
  • District 29

Sponsored Bills


SR 2023

Senate Resolution Expressing Deepest Condolences On The Passing Of Daniel E. Frazier

  • Introduced Jan 18 2022

SR 2017

Senate Resolution Expressing Deepest Condolences On The Passing Of Gerald J. Habershaw

  • Introduced Jan 11 2022

SR 2016

Senate Resolution Expressing Deepest Sympathy On The Passing Of Meaghan Mcgonagle

  • Introduced Jan 11 2022
  • 01/18/2022 Senate read and passed Jan 18 2022

SB 2007

AN ACT RELATING TO ELECTIONS -- SECRETARY OF STATE -- LET RI VOTE ACT (Allows voting by mail without needing an excuse/improves voter roll cleanup/allows appling for mail ballots through online system/allows nursing home residents to receive mail ballot applications automatically/codifies mail ballot drop box requirements.)

  • Introduced Jan 06 2022
View more bills

Recent Votes


Jun 30, 2021

McCaffrey voted Yes

SB 680

Pass

TRAFFIC OFFENSES

McCaffrey voted Yes

SB 360

Pass

Passage


Sources

Data on Open States is updated periodically throughout the day from the official website of the Rhode Island General Assembly.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.