Peggy Scott

  • Minnesota
  • Representative
  • Republican
  • District 35B

Capitol Office

335 State Office Building
St. Paul, MN 55155

Phone 651-296-4231

Serving District 35B

Sponsored Bills


HF 245

Education income tax credit modified.

  • Introduced Jan 31 2013
  • Author added Scott Feb 04 2013

HF 2927

Abortion prohibited at or after 20 weeks postfertilization age unless exceptions apply, civil and criminal penalties provided, and money appropriated.

  • Introduced Mar 10 2014
  • Author added Fabian Mar 24 2014

HF 604

Personnel data disclosure provisions modified.

  • Introduced Feb 14 2013
  • Second reading Mar 13 2013

HF 3373

Farm wineries allowed to sell growlers.

  • Introduced May 06 2014
View more bills

Recent Votes


May 13, 2020

Scott voted Yes

SF 2466

Pass

Passage

Scott voted Yes

HF 4490

Pass

Passage

Scott voted Yes

HF 4599

Pass

Passage


Sources

Data on Open States is updated periodically throughout the day from the official website of the Minnesota Legislature.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.