Rob Standridge

  • Oklahoma
  • Senator
  • Republican
  • District 15

Capitol Office

2300 N. Lincoln Blvd., Rm. 418 Oklahoma City, OK 73105

Phone 405-521-5535

Serving District 15

Sponsored Bills


SB 1106

Civil liability; vaccination; damages. Emergency.

  • Introduced Feb 07 2022

HB 2336

Crimes and punishments; removing ability of Governor to restrict certain activities during State of Emergency; effective date.

  • Introduced Feb 01 2021
  • Enacting clause stricken Apr 07 2021

SB 813

Income tax credit; creating the Tobacco Settlement Taxpayer Relief Fund; providing credit. Effective date.

  • Introduced Feb 01 2021
  • Second Reading referred to Finance Committee then to Appropriations Committee Feb 02 2021

SB 222

Schools; modifying definitions and policy requirements under the School Safety and Bullying Prevention Act.

  • Introduced Feb 01 2021
  • Vetoed 05/11/2021 May 11 2021
View more bills

Recent Votes


Mar 12, 2019

Standridge voted No

SB 925

Pass

THIRD READING

Mar 05, 2019

Standridge voted No

HB 2739

Pass

THIRD READING

Feb 21, 2019

Standridge voted Yes

SB 633

Pass

THIRD READING


Sources

Data on Open States is updated periodically throughout the day from the official website of the Oklahoma Legislature.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.