Email notifications are now in beta! Learn more and sign up today!
Open States depends upon donations to keep our servers running. If you find Open States useful please consider becoming a patron or making a one-time donation today.

Robert Dutton

  • Former California Legislator

Sponsored Bills


AB 1445

Sex offenders.

  • Introduced Feb 21 2003
  • From committee without further action pursuant to Joint Rule 62(a). Jan 08 2004

SB 1758

State property: inventory.

  • Introduced Feb 20 2004
  • From committee without further action. Nov 30 2004

AB 1911

International trade and investment office: Israel.

  • Introduced Feb 09 2004
  • From Senate committee without further action. Nov 30 2004

AJR 88

Relative to the federal No Child Left Behind Act of 2001.

  • Introduced May 27 2004
  • Enrolled and filed with the Secretary of State at 10 a.m. Sep 01 2004
View more bills

Recent Votes


Sep 09, 2011

Dutton voted Other

SB 8

Pass

Unfinished Supp 1 SB8 Committee on B. & F.R.

Sep 10, 2011

Dutton voted No

SCR 2

Pass

W/O REF. TO FILE

Sep 07, 2011

Dutton voted No

AB 17

Pass

2nd Reading AB17 Blumenfield By Leno


Sources

Data on Open States is updated nightly from the official website of the California State Legislature.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.