Robert J. Quattrocchi

  • Rhode Island
  • Representative
  • Republican
  • District 41

Sponsored Bills


HB 6650

AN ACT RELATING TO STATE AFFAIRS AND GOVERNMENT -- ESTABLISHING AN OFFICE OF INSPECTOR GENERAL (Establishes the office of inspector general as an independent administrative agency charged with the responsibility to investigate, detect, and prevent fraud, waste, abuse, and mismanagement in the expenditure of public funds.)

  • Introduced Jan 06 2022

HR 7049

House Resolution Expressing Condolences On The Passing Of Robert A. Nardolillo, Jr.

  • Introduced Jan 11 2022

HR 6472

House Resolution Supporting Provisions For Requiring Essential Caregivers For Residents Of Nursing Homes And Long-Term Care Facilities During Health Disaster Emergencies

  • Introduced Jun 25 2021

HB 6302

AN ACT RELATING TO HEALTH AND SAFETY (Prohibits public agencies and private businesses from requiring proof of COVID-19 vaccine before permitting any individual from entering the building or business.)

  • Introduced May 05 2021
  • 05/17/2021 Committee recommended measure be held for further study May 17 2021
View more bills

Recent Votes


Jun 23, 2021

Quattrocchi voted Yes

SB 944

Pass

IN CONCURRENCE

Jun 25, 2021

Quattrocchi voted No

SB 188

Pass

IN CONCURRENCE

Jan 06, 2022

Quattrocchi voted Yes

SB 2005

Pass

PASSAGE


Sources

Data on Open States is updated periodically throughout the day from the official website of the Rhode Island General Assembly.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.