Robert Manger

  • Oklahoma
  • Representative
  • Republican
  • District 101

Capitol Office

2300 N. Lincoln Blvd.
Room
302
Oklahoma City, OK 73105

Phone 405-557-7395

Serving District 101

Sponsored Bills


SB 1649

Motor vehicles; persons under the influence of alcohol or other intoxicating substance; modifying certain penalty. Effective date.

  • Introduced Feb 07 2022
  • Coauthored by Representative Manger (principal House author) Mar 09 2022

SB 1430

Motorized scooters; modifying definition; requiring a minimum age to operate. Effective date.

  • Introduced Feb 07 2022
  • Approved by Governor 05/20/2022 May 20 2022

HB 3100

Motor vehicles; creating the Motor Vehicles Modernization Act; effective date.

  • Introduced Feb 07 2022
  • Second Reading referred to Rules Feb 08 2022

HB 3101

Motor vehicles; creating the Motor Vehicles Reform Act; effective date.

  • Introduced Feb 07 2022
  • Second Reading referred to Rules Feb 08 2022
View more bills

Recent Votes


Apr 01, 2019

Apr 02, 2019


Sources

Data on Open States is updated periodically throughout the day from the official website of the Oklahoma Legislature.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.