Romaine Quinn

  • Wisconsin
  • Representative
  • Republican
  • District 75

Capitol Office

Room 323 North
State Capitol
PO Box 8953
Madison, WI 53708

Email Rep.Quinn@legis.wisconsin.gov

Phone 608-266-2519

Fax 608-282-3675

Serving District 75

Sponsored Bills


AB 985

Relating to: possession of a firearm in a place of worship by a person who has a license to carry a concealed weapon.

  • Introduced Mar 02 2020
  • Failed to pass pursuant to Senate Joint Resolution 1 Apr 01 2020

AB 949

Relating to: bingo licenses. (FE)

  • Introduced Feb 24 2020
  • Failed to pass pursuant to Senate Joint Resolution 1 Apr 01 2020

AB 934

Relating to: correcting the 2019 personal property aid distribution. (FE)

  • Introduced Feb 20 2020
  • Failed to pass pursuant to Senate Joint Resolution 1 Apr 01 2020

AB 907

Relating to: creating a sales tax exemption for materials used to construct workforce housing developments. (FE)

  • Introduced Feb 11 2020
  • Failed to pass pursuant to Senate Joint Resolution 1 Apr 01 2020
View more bills

Sources

Data on Open States is updated nightly from the official website of the Wisconsin State Legislature.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.