Ron Sharp

  • Oklahoma
  • Senator
  • Republican
  • District 17

Capitol Office

2300 N. Lincoln Blvd., Rm. 412
Oklahoma City, OK 73105

Phone 405-521-5539

Serving District 17

Sponsored Bills


HB 3373

Motor vehicles; creating the Shelby Johnson and Logan Deardorf Act of 2020; authority to deny application for or cancel license for certain ailments; effective date.

  • Introduced Feb 03 2020
  • Second Reading referred to Public Safety Apr 06 2020

SB 1817

Apportionment; modifying tax apportionment to provide funding for cost of living adjustments. Effective date. Emergency.

  • Introduced Feb 03 2020
  • Second Reading referred to Finance Committee then to Appropriations Committee Feb 10 2020

HB 3602

Motor vehicles; prohibiting meeting or overtaking a school bus on school property and school parking lots; effective date.

  • Introduced Feb 03 2020
  • Second Reading referred to Public Safety Apr 06 2020

HB 3253

Counties and county officers; authorizing county commissioners to determine years of service that qualify certain employees for continuing education programs; effective date.

  • Introduced Feb 03 2020
  • Second Reading referred to General Government Apr 06 2020
View more bills

Recent Votes


Mar 14, 2019

Mar 11, 2019


Sources

Data on Open States is updated nightly from the official website of the Oklahoma Legislature.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.