Sara Hannan

  • Alaska
  • Representative
  • Democrat
  • District 33

Capitol Office

State Capitol Room 432
Juneau AK, 99801

Phone 907-465-4766

Serving District 33

Sponsored Bills


HR 9

Encouraging the homeporting of new United States Coast Guard icebreakers in the state.

  • Introduced May 18 2021
  • (H) JOSEPHSON, TILTON, RAUSCHER, STORY May 19 2021

HB 203

An Act establishing the offense of misconduct involving weapons in the sixth degree.

  • Introduced May 05 2021
  • (H) COSPONSOR(S): HANNAN Jun 11 2021

HB 192

An Act extending the termination date of the Alaska regional economic assistance program; and providing for an effective date.

  • Introduced Apr 28 2021
  • (H) EFFECTIVE DATE(S) OF LAW 6/10/21 Jun 11 2021

HB 171

An Act relating to pollutants; relating to perfluoroalkyl and polyfluoroalkyl substances; relating to the duties of the Department of Environmental Conservation; relating to firefighting substances; relating to thermal remediation of perfluoroalkyl and polyfluoroalkyl substance contamination; and providing for an effective date.

  • Introduced Apr 12 2021
  • (H) Heard & Held -- Delayed to 10 Minutes Following Recess -- Apr 28 2021
View more bills

Sources

Data on Open States is updated nightly from the official website of the Alaska State Legislature.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.