Sara Rasmussen

  • Alaska
  • Representative
  • Republican
  • District 22

Capitol Office

State Capitol Room 430
Juneau AK, 99801

Phone 907-465-3892

Serving District 22

Sponsored Bills


HB 302

An Act prohibiting abortion after detection of fetal cardiac activity or fetal heart contractions.

  • Introduced Feb 24 2020
  • (H) COSPONSOR(S): PRAX Feb 26 2020

HB 301

An Act relating to certificates of fitness for plumbers and electricians.

  • Introduced Feb 24 2020
  • (H) EFFECTIVE DATE(S) OF LAW 7/29/20 May 18 2020

HB 222

An Act relating to the authority of the Department of Administration to transmit registration information to the Selective Service System; and relating to identification cards and drivers' licenses.

  • Introduced Jan 27 2020
  • (H) WITHDRAWN BY SPONSOR UC Mar 02 2020

HB 79

An Act relating to participation of certain peace officers and firefighters in the defined benefit and defined contribution plans of the Public Employees' Retirement System of Alaska; relating to eligibility of peace officers and firefighters for medical, disability, and death benefits; relating to liability of the Public Employees' Retirement System of Alaska; and providing for an effective date.

  • Introduced Mar 06 2019
  • (H) Referred to RULES Mar 18 2020
View more bills

Sources

Data on Open States is updated nightly from the official website of the Alaska State Legislature.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.