Scott Fetgatter

  • Oklahoma
  • Representative
  • Republican
  • District 16

Capitol Office

2300 N. Lincoln Blvd.
Room
244
Oklahoma City, OK 73105

Phone 405-557-7373

Serving District 16

Sponsored Bills


HB 3754

Marijuana; creating the Oklahoma Adult Access to Marijuana Act; providing list of acts deemed lawful for consumers; codification; effective date.

  • Introduced Feb 07 2022
  • Second Reading referred to Rules Feb 08 2022

HB 3752

Crimes and punishments; making certain acts unlawful; providing penalties; forfeiture of property; emergency.

  • Introduced Feb 07 2022
  • CCR read May 17 2022

HB 3755

Revenue and taxation; film production incentives; rebate amounts.

  • Introduced Feb 07 2022
  • Second Reading referred to Rules Feb 08 2022

HB 3734

Medical marijuana; temporary and annual licenses; creating temporary and annual licensing program for certain medical marijuana businesses; renewal; transporters; emergency.

  • Introduced Feb 07 2022
  • CCR read May 17 2022
View more bills

Recent Votes


Apr 01, 2019

Fetgatter voted Yes

SB 931

Pass

THIRD READING

Apr 02, 2019

Fetgatter voted Yes

SB 1024

Pass

THIRD READING

Fetgatter voted Yes

SB 1026

Pass

THIRD READING


Sources

Data on Open States is updated periodically throughout the day from the official website of the Oklahoma Legislature.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.