Stephen Magie

  • Arkansas
  • Representative
  • Democrat
  • District 72

Sponsored Bills


SMR 4

To Remember Senator Jim Argue And To Recognize His Contributions To The State Of Arkansas And His Local Community.

  • Introduced Apr 08 2021
  • Read the third time and adopted. Apr 13 2021

HR 1030

To Thank The Spouses, Families, And Friends Of The Members Of The House Of Representatives For Ongoing Support And To Proclaim The 2021 House Of Representatives Family Day.

  • Introduced Apr 07 2021
  • READ AND ADOPTED. Apr 13 2021

HB 1716

To Enhance Economic Opportunities In Rural Areas Of Arkansas; And To Expand The Options For Constructing And Operating Motor Vehicle Racing Facilities In Certain Rural Areas.

  • Introduced Mar 11 2021
  • Notification that HB1716 is now Act 520 Apr 01 2021

HB 1706

To Create The Logging And Wood Fiber Transportation Job Creation Incentive Act; And To Create The Arkansas Wood Energy Products And Forest Maintenance Income Tax Credit.

  • Introduced Mar 11 2021
  • Notification that HB1706 is now Act 594 Apr 06 2021
View more bills

Recent Votes



Sources

Data on Open States is updated nightly from the official website of the Arkansas General Assembly.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.